YuvarlakDünya

Yuvarlak Dünya, ne kadar yuvarlak birde bizim açımızdan bakın

Genel

İlk ve Tek Resmi Uzay Ülkesi: Asgardia

Asgardia, internet üzerinden başvuru yapabildiğiniz bir uzay ulusu, yani uzay ülkesidir. Ve normal olarak bu kategoride ilk ve tek olma özelliğine sahiptir. Tabi akıllara ilk gelen soru; Vatandaşları dünya üzerinde yaşayan bir uzay ülkesi olabilir mi, veya bu bir kandırmaca mı?
Asgardiaülkesi, Azeri Türkü olan Igor Raufovich Ashurbeyli adlı bir iş adamı tarafından kurulmuştur. Kendisi yeni iddiasıyla bütün dünyanın ilgisini çekmiştir. İddiası ise “tarihin ilk uzay devleti”ni kurmaktır. Aslında bu fikir, bizim birçok bilim-kurgu filmlerinde ve kitaplarında gördüğümüz bir olayı anımsatıyor. Ancak burada durum, biraz daha farklı diyebiliriz.
Asgardia Ülkesi Hakkında
İlk Uzay Ülkesi: Asgardia
Asgardia, sanıldığının aksine büyük bir kara parçası değildir. Bu ülke 10 cm x 10 cm x 20 cm boyutlarında olan ve içerisinde yaklaşık 512 GB hafızaya sahip bir belleği barındıran kutu şeklinde olan cisimdir. Ancak sanılanın aksine, hiçbir ülkenin belirli büyük sınırlara ihtiyacı yoktur. Bir ülkenin kurulabilmesi için ihtiyaç duyulan 4 madde vardır. Bu maddeler;
1-Vatandaş
2-Parlemento
3-Bir toprak parçası
4-Birleşmiş Milletler Onayı
Bu ülke,zaten vatandaşa, parlamentoya ve toprak parçasına sahiptir. İşte bu noktada,, bu ülkenin şuan ki çabasını görüyoruz. Birleşmiş Milletler onayı. Bu onay alındığı taktirde Asgardia, resmi olarak “ilk uzay ülkesi” olarak tarihe geçecek. Bu işlem olduğu takdirde ise, ülke sınırlarını genişletebilme hakkına sahip olacak.
Asgardia Vatandaşı Olmak
Asgardia Nedir?
Asgardia ülkesine vatandaşlık başvurusu yapmak oldukça basittir. Ülkenin internet sitesi üzerinden dolduracağınız başvuru formu sonrası vatandaşlık talebiniz işleme alınacaktır. Talebiniz gerçekleştiği takdirde ise o belleğin içerisine fotoğrafınız ve isminiz koyulacaktır. Yani resmi olarak bir uzay ülkesi vatandaşı olabilmeniz mümkün.
Asgardia’nın Amacı Nedir?
Asgardia Neyi Amaçlar?
Bu ülke kuruluşunda 3 madde ile kendi amacını açıklamıştır. Bu amaçlar;
1-Asgardia “Uzayda Barışı” hedeflemektedir.
2-Uzay kanunlarının, orman kanunlarına dönüşmesini engellemek.
3-Oluşum 3 kelime ile açıklanmaktadır:
Barış, Erişim ve Koruma
Barış, uzayın barışçıl amaçlar için kullanılmasını temsil etmektedir. Erişim, uzayı dünyadan gelen tehditlere karşı korumayı temsil etmektedir. (Güneş parlamaları, insan yapımı yörünge kirliliği, iklim değişikliği, magnetosfer değişiklikleri, kozmik radyasyonlar ve meteoridler tarafından gelebilecek mikro organizmalar). Ve son olarak Koruma, uzayda askeri olmayan ve bilimi hedefleyen veri tabanı kurmayı temsil etmektedir.
Görüldüğü gibi Asgardia, aslında oldukça makul ve kabul edilebilir amaçlara sahip. Ancak bu amaçlar arasında insanları uzaya götürmek gibi bir fikir yok. Ve sanırsam birçok insan da bu hayalle bu ülkenin vatandaşı olmaya çalıştı.
Asgardia, henüz böyle bir amaç taşımasa da uzun vadede, dünya yörüngesine sabitlenebilecek yeni platformlar yapmayı hedeflemektedir. Bu hedefi de gerçekleştirmek için önümüzdeki yıllarda onlarca yeni uyduyu haberleşmek için uzay boşluğuna bırakacaklar.
Bu dokümanlar sonrasında Asgardia, her ne kadar kafamızda yer etse de, birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. “Böyle bir şey mümkün mü?” ve “olursa ileride neler yaşanır” gibi sorulara cevap bulmak için zaman gereklidir.