YuvarlakDünya

Yuvarlak Dünya, ne kadar yuvarlak birde bizim açımızdan bakın

Genel

İstanbulkart İçin Pet Şişe Dönemi. Pet Şişe İle İstanbulkart Dolumu Nasıl Yapılır?

Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri Lansman Töreninde açıklama yapan Mevlüt Uysal, geri dönüşüm adı altına yapılan bir projeyi İstanbul vatandaşlarına sundu. Yeni yapılan bu proje ile pet şişe atıkları, İstanbulkart için bir bakiye dolum aracı olarak kullanılabilecek. 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul içerisinde şu anda 10 adet bulunan konteynerlerde atık şişe başına bakiye dolumu yapılabilecek makinelerin 1 ay içerisinde yaklaşık 100 adet olacağını söyledi açıkladı. Bu açıklamanın ardından pet şişe başına yüklenebilecek bakiye de açıklandı. Bu açıklama göre:

10 gram ağırlığında olan 0.33 litrelik bir pet şişe 2 kuruş,
16 gram ağırlığında olan 0.5 litrelik bir pet şişe 3 kuruş,
32 gram ağırlığında olan 1 litrelik pet şişe 6 kuruş,
45 gram ağırlığında olan 1.5 litrelik pet şişe ise 9 kuruş bakiye yükleme hakkı sunacak.

Proje için daha detaylı olan açıklama ise şu şekilde;
“Dünyada ilk defa diyemiyoruz, bazı ülkelerde uygulanan ama Türkiye’de ilk defa uygulanacak. Pet şişe doğada kaybolmayan, geri dönüşümü hayatımızda da vazgeçilmez olan dönüşümü adına çok önemli katkı sunacağını düşünüyoruz. Belirli yerlerde koyacağımız konteynerlerle pet şişelerin toplanması, o pet şişeyi o konteynere atan her şahsın İstanbulkart’ına bedel ödenmesi öngörülüyor. Cam şişeleri henüz daha bu makinede toplayamıyoruz. Onun da çalışmasını yapıyoruz. 0.33, 0.5, 1.5 litrelikler olmak üzere pet şişeler; 0.33 litrelik ve 0,5 litrelik metal içecek kutularının toplanmasıyla ilgili bir çalışma. Sadece sosyal medyadan duyurduğumuz bu çalışmamızın haberlerde bu kadar kabullenilmesi, beğenilmesi bizi heyecanlandırdı.”
Bu açıklamaya göre gerçekten köklü bir değişiklik getirilecek gibi duruyor. Bu kadar geniş kapsamlı bir proje olmasının yanında çevre dostu bir şekilde işlemesi de bu projeyi daha dikkat çekici yapan bir diğer özellik.
İstanbulkart’a Pet Şişe İle Dolum Yapma
Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yüklenecek olan kredi miktarı ile ilgili de bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde;
“Bu makine, pet şişeler ve alüminyum metal kutular olmak üzere iki grubu toplayabiliyor. 10 gramlık 0,33 litrelik petlerimiz atıldığı zaman İstanbulkart sahibine 2 kuruş, 16 gramlık 0,5 litrelik pet şişeye 3 kuruş, 32 gramlık 1 litrelik pet şişeye 6 kuruş, 45 gramlık 1,5 litrelik pet şişeye 9 kuruş olmak üzere para yüklüyor. Bu parayı İstanbulkart adına her kullanabildiği yerde kullanabilir. İstanbulkart’ın daha sonraki süreçlerde değişik kullanım alanları olacağı gibi, şu anda da sadece ulaşım değil değişik kullanım alanları oluyor. İstanbulkart’ın her kullanım şeklinde bu ücretler kullanılabiliyor.”
Aslında çok güzel bir uygulama, ancak yükleme miktarlarının az olması birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Bu yükleme miktarlarına göre 50 adet yarım litrelik pet şişe, kart bakiyesi olarak yaklaşık 1 TL ediyor. Her ne kadar az da olsa ilgi göreceğinden şüphem yok.